85 733 32 70 | 533 373 463 | 533 373 813 instytut.hialuron@gmail.com

Łysienie androgenowe

To postępująca utrata włosów zależna od hormonów typu męskiego, czyli androgenów i predyspozycji genetycznych. Dotyczy ona częściej mężczyzn do 80%, ale także kobiet około  42% rasy kaukaskiej, przy czym wraz z wiekiem częstość występowania wzrasta.

Etiopatogeneza łysienia androgenowego została dobrze poznana. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Włosy terminalne ulegają transformacji w włosy meszkowe, czyli z grubych, mocnych przekształcają się w cienkie i delikatne. Towarzyszy temu zjawisku progresywne skracanie fazy anagenu (wzrostu) i wydłużanie telogenu. Zmiany zachodzące w mieszku włosowym są skutkiem przemiany testosteronu w dihydrotestosteron (DHT) pod wpływem enzymu 5alfa-reduktazy. DHT reaguje z receptorami hormonowrażliwych mieszków włosowych dając efekt miniaturyzacji. Brodawka włosa ulega redukcji, dlatego mieszek staje się słabiej ukrwiony.

Łysienie androgenowe ma charakter dziedziczny, rodzinnie stwierdza się ten typ w ok. 60% przypadków.

Warto rozróżnić obraz kliniczny łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn, gdyż występują między nimi znaczne odchylenia, przy czym patomechanizm jest identyczny.

Łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczyna się od pogłębiających się kątów czołowych, nazywanych popularnie zakolami. Pojawia się również postępujące przerzedzenie na szczycie skóry głowy, tzw. tonsura. Z kolei część skroniowa i potyliczna zostaje zachowana. Jest to wzór łysienia uwarunkowany rozmieszczeniem receptorów androgenozależnych.

Z kolei u kobiet wyróżnia się kobiecy wzór łysienia, który dotyczy poszerzającego się przedziałka na szczycie skóry głowy. Po menopauzie może rozwinąć się u kobiet męski wzór łysienia (estrogeny przed menopauzą działają jak czynniki antyandrogenowe). W przypadku podejrzenia androgenetic alopecia u kobiet warto zwrócić uwagę na zaburzenia miesiączkowania, trądzik, niepłodność i hirsutyzm.

Często z łysieniem androgenowym współistnieje problem łojotoku.

W naszym Instytucie dobieramy kuracje indywidualnie do potrzeb skóry klienta. Każdą kurację poprzedza szczegółowa konsultacja trychologiczna z wywiadem i trychoskopią, a następnie wspólnie z klientem ustalamy terapią domową i procedurę zabiegową. W przypadku łysienia androgenowego korzystamy z zabiegów przeciwłojotokowych, mezoterapii igłowej, osoczem bogatopłytkowym oraz karboksyterapii.

Im wcześniej podejmie się terapię, tym większa szansa na zadowalający efekt kuracji trychologicznej, dlatego nie zwlekaj i daj sobie szansęna piękne, zdrowe włosy.